کلیسای سن پیتر واتیکان رم

کلیسای سن پیتر واتیکان رم

دین مسیحیت پر جمعیت ترین آئین الهی است.پیامبر این دین حضرت عیسی است که بنا به روایت انجیل های چهارگانه از مادری باکره متولد شد اگرچه در همین کتابهای مقدس او را فرزند یوسف نجار هم میدانند.عیسی در بیت اللحم به دنیا آمد و در ناصریه پرورش یافت و در سن ۳۰سالگی توسط حضرت یحیی غسل تعمید داده شد و به موعظه و نصیحت برای مردم مشغول شد.
یاران خاص حضرت عیسی <حواریون> نام دارند که دوازده نفر بودند و تعالیم عیسی را گسترش دادند.
” پولس “حواری مبلغ مشهور مسیحیت در قرن نخست میلادی است. پولس نخست یهودی بود و با مسیحیت مبارزه می‌کرد اما در پی انقلابی روحی به کلی دگرگون گشت و به مسیح ایمان آورد و خویشتن را وقف تبلیغ مسیحیت در مغرب زمین ساخت و سرانجام پس از مدت‌ها حبس در زندان به دستور نرون پادشاه روم به قتل رسید. پولس برای عیسی علیه‌السّلام مقامی برتر از مسیح یهود قائل شد. او مسیح را نجات دهنده‌ای می‌دانست که آمده است تا ملکوت الهی را بر زمین حاکم سازد.
که مسیحیت بیش از آنکه در رابطه با مراسم مذهبی باشد در مورد برقرار کردن یک رابطه نزدیک با خدا می باشد. ایجاد این رابطه تنها حاصل کار مسیح و خدمات روح القدس در زندگی مومنین است.مسیحیان ایمان دارند که هدف خاص خدا از آفرینش انسان این بوده است که انسان با خدا رابطه داشته باشد، اما گناه، بشریت را از خدا جدا ساخت (رومیان فصل ۳ آیه ۲۳ و فصل ۵ آیه ۱۲).
مسیحیت می گوید که عیسی مسیح خدای کامل و انسان بی نقصی بود که بر این جهان خاکی قدم نهاد (فیلیپیان فصل ۲ آیه های ۶ تا ۱۱) و بر روی صلیب جان داد. مسیحیان ایمان دارند که عیسی مسیح پس از مرگ دفن شد، روز سوم از مردگان برخاست و الان در دست راست خدای پدر نشسته است تا برای ایمانداران شفاعت کند (عبرانیان فصل ۷ آیه ۲۵).
پیغام مسیحیت اعلام این حقیقت است که مرگ مسیح بر روی صلیب برای پرداخت جریمه گناه بشر کافی و بسنده بوده است و این همان عاملی است که رابطۀ گسیخته بین خدا و انسان را بازسازی می کند. (عبرانیان فصل ۹ آیه های ۱۱ تا ۱۴و فصل ۱۰ آیه ۱۰/ رومیان فصل ۶ آیه ۲۳ و فصل ۵ آیه ۸)
<هفت‌راز >که هفت‌آیین و شعائر نیز نامیده شده آن دسته از فریضه‌های دینی در مسیحیت هستند که به باور مسیحیان با انجام آنها خدا نزد انسان می‌آید، برخلاف مواردی چون نیایش و قربانی کردن که در آن‌ها این انسان است که راهی به سوی نزدیک شدن به خدا می‌جوید.
این آیین‌های هفتگانه عبارت‌اند از: ۱. غسل تعمید ۲. تدهین ۳. آیین توبه ۴. تبرک ۵. ازدواج ۶. آخرین تدهین ۷. دست‌گذاری (تفویض مقام روحانیت).

تعدادی از این آیین‌ها مثل غسل تعمید، تدهین، و تبرک برای مؤمنان اجباری و تعدادی دیگر مثل ازدواج و دست‌گذاری اختیاری‌اند.
انجیل کتاب مقدس مسیحیان است.کتاب مقدس دارای دو بخش است: عهد قدیم یا تورات و عهد جدید یا انجیل . بخش دوم تنها نزد مسیحیان مقدس است. عهد جدید شامل چهار انجیل متی، مرقس، لوقا و یوحنا و نیز اعمال رسولان و نامه‌های پولس حواری است. کلمه «انجیل» یونانی و به معنای <بشارت> است. محتوای اناجیل زندگی نامه و بیانات اخلاقی و پندهای حضرت عیسی علیه‌السّلام است.
جز اناجیل چهارگانه، اناجیل دیگری نیز میان مسیحیان رواج داشته‌اند اما کلیسای مسیحی همه را جز چند انجیل یاد شده بی اعتبار شمرد و از رواج انداخت.در کتاب عهد جدید خبری از احکام شرعی نیست و مسیحیان در این باره به همان که در عهد قدیم آمده است، پای بندند.
از اناجیلی که به دست کلیسا از اعتبار افتاد، انجیل برنابا است. محتوای این انجیل با دیگر اناجیل متفاوت است و عیسی علیه‌السّلام را پسر خدا نمی‌داند و جنبه الوهی وی را نفی می‌کند و معتقد است که عیسی علیه‌السّلام را به صلیب نیاویختند بلکه مردی یهودی را دار زدند و مردم گمان بردند که او عیسی فرزند مریم است.
در کتاب مقدس مسیحی بار ها به روزه و روزه داری اشاره شده است. عیسی مسیح (ع) بعد از نزول روح القدس بر وی در سی سالگی ۴۰ روز روزه گرفت (متی ۴ :۲ ، لوقا ۴ :۲).
مسیحیان مانند پیروان دیگر ادیان، به روزه معتقد هستند، اما روزه این فرقه دارای قوانین و شرایط خاص و ثابت نیست. آن ها آزادند در هر زمان و به هر اندازه به صورت فردی و جمعی روزه بگیرند. تنها نکته قابل توجه در انجیل این است که روزه ریاکارانه، قابل قبول نیست.
اگرچه آیین روزه در فرقه های مختلف مسیحیت متفاوت است اما به طور کلی می توان روزه های مهم مسیحیان را این گونه فهرست کرد:
۱. روزه روز جمعه قبل از عید پاک که در قرن دوم متداول بود.
۲. روزه غیرکامل دوشنبه تا پنجشنبه هفته مقدس
۳. روزه چهل روز قبل از عید پاک
۴. روزه چهل روز قبل از هفته مقدس
۵. روزه چهارشنبه و جمعه هر هفته؛ به مناسبت روز توطئه یهودیان برای دست گیری عیسی و روز جمعه به دلیل به صلیب کشیدن عیسی علیه السلام.
۶. روزه های فصلی.
۷. روزه، به عنوان کفاره گناهان.
روزه مسیحی به منظور صواب و ریاضت و یا به دست آوردن دل خدا و نجات از گناه به جا آورده نمیشود زیرا آنان معتقدند با ریخته شدن خون مسیح بر صلیب و مرگ و دفن و قیام او از مردگان نجات از گناه و طریق راه یافتن انسان به حضور خدا مهیا گردیده است.
بعضی از دلایل روزه گرفتن مسیحیان به شرح زیر میباشد:
۱- اینکه دل در حضور خدا نرم و فروتن شود.
۲- مسیحیان به صدا و هدایت حضور خدا حساس باشند.
۳- نفس سرکش ضعیف و سرکوب باشد.
۴- پرستش و دعای مسیحی قویتر و موثرتر باشد

مسیحیان برای اقامه نماز و نیایش شروطی را قائل نیستند.صبحگاه به اقامه نماز و نیایش می‌پردازند و شامگاه نیز قبل از آن که به رختخواب بروند به اقامه نماز می‌پردازند و در نماز به سپاس گزاری و شکر الهی راجع به نعمت‌های آن روز می‌پردازند و نیز به استغفار از گناهان آن روز می‌پردازند.
مسیحیان در روزه های یکشنبه و برخى، روز شنبه در کلیسا جمع می شوند و دعاهایی از کتاب زبور، مزامیر و پولس رامی خوانند.
مردمان معمولی بر خلاف راهبان مسیحی، فقط به دو نماز صبحگاه و شامگاه می‌پردازند و بقیه ساعات روز را به کار و تلاش مشغول هستند؛ اما راهبان مسیحی که در دیر و کلیسا زندگی می‌کنند، به نمازهای هفت‌گانه و گاه بیش تر می‌پردازند.
مسیحیت به سه فرقه بزرگ کاتولیک ، ارتدکس و پروتستان انشعاب یافته است.مهمترین عامل انشعاب در دین مسیحیت اختلافات سیاسی روم و بیزانس بود. عامل دوم سختگیری کلیسای کاتولیک، وجود مقررات دست و پا گیر و سخت و طلب کردن پول به هر بهانه‌ای بود.
۱-کاتولیک:مهم‌ترین فرقه موجود مسیحی کاتولیک است که در لغت یونانی به معنای “جامع” است و کلیسای کاتولیک به این معنا شامل کلیه شعب دین مسیح می‌باشد که در راس این کلیسا اسقف رم قرار دارد که با نام پاپ شناخته می‌شود.
مهم‌ترین ویژگی کاتولیک‌ها آن است که معتقد به ریاست پاپ بر تمام جامعه مسیحیان هستنداز دیگر اعتقادات کلیسای کاتولیک، معصوم بودن پاپ‌ها است. کلیسای کاتولیک برای دو مسئله بکارت و عصمت مریم اهمیت ویژه‌ای قائل‌اند.

۲- ارتدکس:تشکیل کلیسای ارتدکس و جدایی آن از کلیسای کاتولیک روم، نخستین انشعاب مهم در مسیحیت بود.(۱۰۵۴ م.) ارتدکس‌ها به بارداری بی شائبه حضرت مریم علیه‌السّلام و مصون بودن مقامات والای کلیسایی از خطا و اشتباه معتقد نیستند. کشیش‌های ارتدکس ازدواج را برای خود روا می‌دانند و عبادات شفاهی را به زبان رایج مردم انجام می‌دهند.

۳- پروتستان:از قرن ۱۶ م. به بعد، انقلاب‌های دینی متعددی برای اصلاح مذهب کاتولیک به راه افتاد. سختگیری کلیسای کاتولیک، وجود مقررات دست و پا گیر و طلب کردن پول به هر بهانه‌ای و زیر فشار نهادن مؤمنان مسیحی قرون وسطی ، گروهی از روشنفکران کلیسای روم را به اعتراض واداشت. این حرکت اعتراض آمیز، نهضت پروتستان نام گرفت. مارتین لوتر (۱۴۸۳- ۱۵۴۶ م.) از رهبران این نهضت بود. پس از وی جان کالون (۱۵۰۹- ۱۵۶۴ م.) به اصلاح مذهب کاتولیک همت گمارد. این رهبران اصلاح طلب پیروانی یافتند و بدین سان مذهب پروتستان پدید آمد. پروتستان نیز اندک اندک انشعاب‌هایی یافت اما همه فرقه‌های مذهب پروتستان در مخالفت با قدرت الهی پاپ با یکدیگر اتفاق نظر دارند.
پروتستان‌ها معتقدند که مؤمنین در ارتباط با خدا نیازمند کشیش نیستند. مقام کشیشی، همگانی است و کشیشان می‌توانند ازدواج کنند. همچنین اعتراف به گناه را واجب نمی‌شمارند و به برزخ و دوشیزگی حضرت مریم علیه‌السّلام اعتقاد ندارند. پیروان این مذهب، بیش تر در آلمان ، کشورهای اسکاندیناوی و آمریکا ساکن‌اند .

پاپ یا پاپا به معنی پدر اسقف رم و رهبر کلیسای جهانی کاتولیک است.اُسقف عضو تعیین شده روحانیت مسیحی است که به طور کلی به امور حکومتی و نظارتی گماشته می‌شود..کشیش یا پدر روحانی یا راهب  نامی است برای رده‌ای از روحانیان مسیحی..
کلیسا محل عبادت مسیحیان است.واژه کلیسا به معنی گردهمایی به اجتماع انسان ‌هایی که با یکدیگر جمع شده‌اند و عقاید مذهبی مشترکی دارند اشاره می‌کند.